Photo © 2013 IMB / Marc Ira Hooks

Felieton 236 – Igrzyska w Kijowie

Szanowni widzowie, witam w transmisji z kolejnego dnia Igrzysk Zimowych Kijów 2014, wielkiego święta sportu, emocji i odmrożeń. Zapraszam do relacji z poszczególnych dyscyplin.
(Photo © 2013 IMB / Marc Ira Hooks)

 

Kilkanaście minut temu rozpoczęły się wyścigi ukraińskich biatlonistów. Zawodnicy mają już za sobą pierwszy etap, czyli wspinaczkę na dachy domów – właśnie zajmują pozycje do oddania strzałów. Gorącym faworytem jest oczywiście Sergiej Zakatrupin, rosyjski zawodnik, który w tym roku wyjątkowo startuje w żółto-niebieskich barwach. W ostatnim wywiadzie uchylił rąbka tajemnicy swojej tegorocznej strategii – zamierza strzelać przede wszystkim w wolontariuszy i medyków. Jest ich mniej, a więc celne strzały są lepiej punktowane, a w dodatku większość z nich nosi na piersi czerwony krzyż na białym tle, co przy złej widoczności znacząco ułatwia celowanie. Niestety na placu nie ma dzieci – małych, ruchliwych, a więc najwyżej punktowanych celów.

 

Tymczasem na stadionie zimowym trwają zmagania łyżwiarzy figurowych, kategoria polityków. Zawodnicy z całego świata zaprezentowali dotychczas szczytową kondycję w tworzeniu wysublimowanych, efektownych wyrazów poparcia. Wspaniały, ekscytujący pokaz zwycięstwa formy nad treścią. Wszyscy niecierpliwie oczekują wystąpienia amerykańskiego prezydenta, który przyjedzie do Kijowa z układem tanecznym pod tytułem „Jestem Kijowianinem – Ja Kyjiwljanyn”, alegoryczną parafrazą przemówienia, które Kennedy wygłosił w Berlinie Zachodnim w 1963 roku. Dziś rano Radosław Sikorski podbił serca publiczności swoim występem w takt melodii „Dumka na dwie kostki brukowe”. Jedynym zgrzytem były protesty Antoniego Macierewicza, zdaniem którego srebrne cekiny na trykocie ministra przypominają błyszczący kadłub prezydenckiego Tupolewa – chwiejne lądowanie po wykonaniu potrójnego Rittbergera było więc obrazą wszystkich ofiar smoleńskiej katastrofy.

 

Za chwilę rozpoczną się także zawody w łyżwiarstwie szybkim, wyścig po żebrolajki, w którym wystartują najlepsi panczeniści z portali informacyjnych i facebookowych stron. Na starcie czekają już trzej zawodnicy: „SZOK! Strzelają do ludzi i zabijają na śmierć! Mamy zdjęcia!”, “Ranna uczestniczka protestów. Lubię – komentarz, nie lubię – lajk!” oraz „Ukraińska stolica skąpana we krwi! Obejrzyj galerię i polub naszą stronę”.

 

To tyle na dziś, proszę państwa. Tegoroczna olimpiada powoli zbliża się do końca, jednak duch sportu żyje – wieść niesie, że kolejne igrzyska odbędą się już za niedługo w Bośni i Hercegowinie. Do usłyszenia wkrótce!

 

Więcej!

Podaj dalej