Premiera książki “Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim”

28 maja na półki księgarni trafiła długo oczekiwana kompilacja rozmów z mniej lub bardziej znanymi osobami związanymi z regionem Śląska Cieszyńskiego. Jest Nohavica i Putzlacher, jest Legierski, Słupczyński i Gołębiowska, nawet Jedzok w kąciku się kuli. Gorąco polecam!

 

Notka prasowa:
W księgarniach ukazała się już książka „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” pod redakcją Andrzeja Drobika – zbiór 20 wywiadów dotyczących szeroko pojętego Śląska Cieszyńskiego, które poruszają najróżniejsze tematy związane z naszym regionem.

rozmowy

 

Ekumenizm, bycie stela, werbusi, Zaolzie, góralszczyzna – to tylko niektóre z tematów poruszanych w publikacji. Książka ma formę wywiadów, ponieważ, jak czytamy we wstępie – „wszystko zaczyna się od rozmów i od zadawania pytań”. Autorzy zaprosili zatem dwadzieścia osób, które odpowiadały na pytania i wątpliwości dotyczące Śląska Cieszyńskiego, a czasem same zadawały dodatkowe pytania.
 
Dobór rozmówców i wybranych tematów wygląda następująco:
 
JAN SZTEFEK („Wielki Zbójnik” Gromady Górali Śląska Cieszyńskiego) – rozmowa o góralskości w niegóralskim Ustroniu. O duszy górala i miejscu, które jest buforem między mieszczańskim Cieszynem, a górską Wisłą.
DARIUSZ GIERDAL (artysta plastyk, nauczyciel) – o byciu stela słowami człowieka nie stela. I o świątecznych ciasteczkach, które podobno są jak Śląsk Cieszyński.
MAREK SZOŁTYSEK (dziennikarz, felietonista, autor kilkunastu książek o Śląsku) – to trochę kłótnia między poglądami Ślązaka a naszym przeświadczeniem, że typowymi Ślązakami nie jesteśmy.
EWA GOŁĘBIOWSKA (Dyrektor Zamku Cieszyn, znawczyni sztuk użytkowych, animatorka kultury) – o dizajnie i ładnych rzeczach, na przykład zdobionej szafie, w której cieszyniacy chowają przysłowiowe trupy.
MARCIN ŻERAŃSKI (autor kilkunastu przewodników, także o Śląsku Cieszyńskim. Przeprowadził się do Cieszyna) – o odkrywaniu Śląska Cieszyńskiego przez człowieka z Ostrołęki. I o tym, że jesteśmy wyjątkowo spokojni, w co długo nie mogliśmy uwierzyć.
JAROMIR NOHAVICA (pieśniarz, poeta, autor m.in. „Cieszyńskiej”) – o granicach i ich przekraczaniu. O muzyce i pieśniach, które są trochę jak Cieszyn – melodyjne i symboliczne.
RENATA PUTZLACHER (poetka pochodząca z Cieszyna, tłumaczka Nohavicy, animatorka odbudowania przedwojennej kawiarni Avion) – o magicznym Cieszynie, którego już nie ma. O tym dlaczego Avion to Noiva i o cieszyńskich artystach – skromnych i ciężko pracujących, ale schowanych w cieniu.
GRAŻYNA STANISZEWSKA (była posłanka, europosłanka i senator. Jedna z propagatorek terminu Podbeskidzia) – o Podbeskidziu i „Zielonym Śląsku”. O tym co nasz łączy i o tym, co mimo wszystko dzieli. Ona: propagatorka Podbeskidzia. My: w Podbeskidzie wątpiący.
MARIUSZ MAKOWSKI (historyk, przez lata prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej) – o języku i szybkiej nauce gwary. O tym co różni nas od reszty Polski. I znowu – o granicach.
JÓZEF BUDNIOK (ksiądz, profesor, jeden z głównych propagatorów harmonijnego współżycia różnych wyznań) – o ekumenizmie. O tym, że niby jest, ale tak naprawdę nie do końca. I jeszcze trochę o Richardzie Pipesie.
TADEUSZ SŁAWEK (poeta, tłumacz, eseista, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, z zamiłowania muzyk) – Znowu o „stelości”, tym razem wręcz filozoficznie. I o dziedzictwie Cieszyna – miasta z piękną tradycją XVIII-wieczną. Tradycją niewykorzystywaną.
KRYSTIAN LEGIERSKI (pochodzący z Koniakowa działacz na rzecz społeczności homoseksualnej, radny Warszawy, przedsiębiorca) – O tolerancyjnej i fajnej Trójwsi. O radosnym i pogodnym katolicyzmie. Oraz o wyborach których dokonuje się między metropolią a małą wioską.
DAREK JEDZOK (felietonista, „głos młodych” na Zaolziu”)– o Zaolziu, tym nieopisanym, tym młodym. Opowieść człowieka, który z Zaolzia pochodzi, ale nie wpisuje się w klasyczne struktury. I przy okazji opowieść trochę nasza – tych, którzy Zaolzia jeszcze nie rozumieją.
JÓZEF SZYMECZEK (historyk, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej) – o Zaolziu rozmawiamy z jego „szefem”. O tym jak uczyć Zaolzia i jak walczyć o to, żeby nie oddalało się od polskości.
LESZEK RICHTER (zaolziański działacz kulturalno-oświatowy, miłośnik i propagator gwary) – to Zaolzie w trzecim wydaniu. Zaolzie gwarowe i regionalne. Inna wizja, inne metody pracy.
JOLANTA DYGOŚ (działaczka kulturalna, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Kino na Granicy) – o tym dlaczego granica jest tak chłonna na sztukę. O kinie, co przyciąga i o problemach miasta z którego kultura wycieka.
BOGUSŁAW SŁUPCZYŃSKI (założyciel i dyrektor Cieszyńskiej Sceny Teatralnej) – kultura, bohaterowie, autorytety. Wszystko to z teatrem i Bolko – Kantorem w tle.
ZBIGNIEW WAŁACH (muzyk, założyciel i lider zespołu Wałasi) – o muzyce, która gra w duszy i historii człowieka. O harmonii, która pojawia się w górskiej samotności.
MICHAEL MORYS – TWAROWSKI (prawnik, historyk, dziennikarz. Współautor Monografii Cieszyna) – o historii okiem młodszego pokolenia. O bohaterach, których zapominamy oraz o niemieckim, żydowskim i czeskim dziedzictwie, którego się wyrzekamy.
JERZY KRONHOLD (poeta, tłumacz, współzałożyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, przez około 10 lat konsul generalny RP w Ostrawie) – o Cieszynie, który jest dzisiaj, o konfrontacji z wyobrażeniami miasta sprzed dwudziestu lat. Jest gorzej, ale staramy się dotrzeć do plusów.
 
Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim to też Ci, którzy zadają pytania: Andrzej Drobik, Dawid Legierski i Justyna Szczepańska. To w końcu 20 zdjęć Pawła Hermana, które same w sobie tworzą pewna historię, oraz okładka, której tworzenia podjął się Wojciech Jendysik.
 
Książka dostępna jest już w księgarniach oraz w sprzedaży wysyłkowej – zamówienia można składać na adres: info@madeinsci.com
 
Facebook: link
 

Więcej!

Podaj dalej