Wiadomości prasowe.
* W związku z korzystnymi zmianami klimatycznymi ostatnich dziesięcioleci w przyszłym roku w Cieszynie zostanie zbudowany osobny targ do sprzedaży pomarańczy z beskidzkich zboczy. Oznacza to sromotną klęskę starań lobbistycznych karwińskich hodowców kiwi.
* Historycy porównują najnowsze cieszyńskie wydarzenie do przypadków odkrycia japońskich żołnierzy na wyspach w Pacyfiku jeszcze 20 lat po wojnie. Na moście przez rzekę Olzę został zatrzymany dziwnie zachowujący się mężczyzna. Gdy policja zaczęła go przesłuchiwać, ze zdumieniem dowiedziała się, że osobnik „mrówczył kwit przez granicym” – prawie dokładnie 30 lat po jej zlikwidowaniu! Zatrzymany usprawiedliwiał się, że nie czyta gazet i gdy w 2007 roku zauważył, że ilość celników gwałtownie zmalała, uznał to za dobrą okazję do rozbudowania biznesu ze szmuglowanym alkoholem. „Je to jak opium, panoczku” – cytat z przesłuchania – „Roz z tym zaczniecie a uż nie lza uciyc.”
* W 10. rocznicę uchwalenia nowej karty regionalnej Unii Europejskiej, która zrewolucjonizowała wewnątrzpaństwowe podziały wszystkich krajów członkowskich, na początku stycznia odbędzie się spotkanie na najwyższym szczeblu – oprócz zaolziańskiego prezydenta Józefa Przeczka udział wezmą prezydenci Śląska, Slezska i Brna. Politolodzy oczekują, że spotkanie zapewni zaolziańskiej ekonomice dostawy katowickiego węgla, witkowickiej stali i brneńskiej śliwowicy. W zamian zostanie podwojony nasz eksport stadnin jabłonkowskich górali, którzy są cenieni na ogólnoświatowych targach za dźwięczny głos, gęste futro oraz wyśmienite zdolności reprodukcyjne.
* 26 grudnia będzie transmitowany na żywo koncert Śpiewające mauzoleum. W hołdzie dla Heleny Vondráčkovej, która dzięki nowoczesnym technologiom konserwacji zwłok od 4 dekad wygląda na niesamowitych sto dwadzieścia lat, wystąpią gwiazdy czeskiej, śląskiej i morawskiej estrady. Na scenie pojawi się między innymi szansonistka Ewa Farna, która zaśpiewa w soczystej wędryńskiej gwarze nie tylko swój pierwszy hit „Mioł żeś mie kiej rod?”, ale też przeboje gwiazdy wieczoru, wiecznie żywej Heleny – „Długo noc” oraz „Słodki mamiyni”.
* Po wielokrotnych skargach wietnamskich właścicieli policja zorganizowała nalot na czeskich i polskich sklepikarzy, prowadzących nielegalną działalność na terenie hotelu Ho Chi Minh (były Hotel Piast) na ulicy Dworcowej.
* Na zakończenie – jury wybrało laureatów literackiego konkursu gwarowego, w którym brali udział nasi milusińscy. Na miejscu pierwszym uplasowały się ex-equo : opowiadanie „Jak starzikowi mobila zablokowało” (J. Kubiczek, PSP Bystrzyca) oraz podanie L. Kożusznika „O utopcu z Cierlicka a o tym, jak go do turbiny zassało”.