Auguste i Louis Lumière dokonali tylu rewolucyjnych wynalazków, że starczyło by ich na kilka karier naukowych. Stali się jednymi z twórców nowego gatunku sztuki, której instrumenty przez cały czas ulepszali, opatentowali jeden z pierwszych sposobów na uzyskiwanie kolorowych fotografii – jednym słowem, ułatwili ludzkości chwytanie ulotnych chwil i obrazów. Cóż, do tego w końcu zobowiązywało ich nazwisko : „Lumière” znaczy bowiem po francusku … „światło”.
Starszy August urodził się w 1862 roku, Louis przyszedł na świat w dwa lata później, obaj uczęszczali do największego technikum w Lyonie. Obaj pracowali w zakładzie fotograficznym ich ojca, gdzie Louis zaczął przeprowadzać pierwsze testy jego wynalazków, które coraz bardziej kierowały starania obu braci w stronę ruchomych obrazków. Po przejściu ojca na emeryturę (1892) Auguste i Louis zaczęli przeszli od teorii do czynów – opatentowali kilka znaczących innowacji, na przykład perforowaną taśmę filmową, a w końcu także całe urządzenie rejestrujące ruchomy obraz : kinematograf.
Należy nadmienić, że nie byli odkrywcami przyrządu o takiej koncepcji – pierwsze niedoskonałe próby zarejestrowania ruchomego obrazu odbyły się już w 1888 roku, w 1892 roku Léon Bouly opatentował swój własny „kinematograf”, jednak zwolnił nazwę, gdy popadł w finansowe tarapaty. Bracia Lumière skrzętnie skorzystali z okazji i przedstawili własne, znacznie ulepszone urządzenie. Kinematograf był w stanie nagrać a następnie wyemitować obraz, w dodatku był stosunkowo łatwo przenośny.
19 marca 1892 roku bracia nagrali pierwszy film – robotników wychodzących z fabryki Lumièra. W grudniu tego samego roku zorganizowali pierwszy publiczny pokaz, w trakcie którego wyświetlili dziesięć 50-sekundowych filmów. Zachęceni entuzjastycznymi reakcjami wyruszyli w trasę, która miała przedstawić nowy cud techniki całemu światu – kinematograf zachwycał i przerażał widzów na przykład w Bombaju, Nowym Jorku czy Buenos Aires. W trakcie sceny przedstawiającej lokomotywę nadjeżdżającą w kierunku kamery widzowie chowali się pod fotele i uciekali z sal projekcyjnych.
Bracia zdążyli otworzyć jeszcze dwie dróżki rozwoju – tzw. actualités były prekursorami filmów dokumentalnych, z kolei komiczne scenki zapoczątkowały rozwój pierwszych komedii slapstickowych.
Ku zaskoczeniu wszystkich Auguste i Louis ogłosili, że „kino to wynalazek bez przyszłości” i odmówili sprzedania kinematografu innych twórcom – między innymi Georgesowi Melisowi, którego poznaliśmy ostatnio. Bracia zamknęli definitywnie ten rozdział swej kariery i poświęcili się pracy nad fotografią kolorową, zwieńczonej sukcesem w 1907 roku, kiedy zaczęli produkować kolorowe zdjęcia na szklanych płytkach. Autochrome Lumière pozostała najważniejszą techniką kolorowej fotografii aż do lat 30tych, kiedy pojawił się film kolorowy.
Dzięki pomysłom Louisa i zdolnościom handlowym Auguste firma przez długie lata należała do francuskiej czołówki – pod marką Lumiére produkowana była nie tylko szeroka skala materiałów filmowych i fotograficznych, ale także inne urządzenia elektroniczne a nawet medyczne.
W 1948 roku zgasło światło Louisa, w sześć last później – Augusta. Ich „nieperspektywny” wynalazek do dzisiaj cieszy i bawi miliardy widzów na całym świecie.
cze lubie twoja strona szkoda ze goni mnie ciagle czas i ciagle ta praca jeszcze wroce pozdrawiam
niema tu nazwy tych wynalazkuw. podaj bo ludzie chco się dowiedzieć jak te wynalazki się nazywają
Bracia Lumiére dokonali kilku niezwykle ważnych ulepszeń kamery oraz kilku kluczowych odkryć w dziedzinie fotografii kolorowej i panoramicznej (fotoramy). Do innych wynalazków należy głośnik, specjalny bandaż do leczenia poparzeń oraz inne narzędzia medyczne.