Bracia Lumière i ich wynalazek bez przyszłości

Fratelli_LumiereAuguste i Louis Lumière dokonali tylu rewolucyjnych wynalazków, że starczyło by ich na kilka karier naukowych. Stali się jednymi z twórców nowego gatunku sztuki, której instrumenty przez cały czas ulepszali, opatentowali jeden z pierwszych sposobów na uzyskiwanie kolorowych fotografii – jednym słowem, ułatwili ludzkości chwytanie ulotnych chwil i obrazów. Cóż, do tego w końcu zobowiązywało ich nazwisko : „Lumière” znaczy bowiem po francusku … „światło”.

Starszy August urodził się w 1862 roku, Louis przyszedł na świat w dwa lata później, obaj uczęszczali do największego technikum w Lyonie. Obaj pracowali w zakładzie fotograficznym ich ojca, gdzie Louis zaczął przeprowadzać pierwsze testy jego wynalazków, które coraz bardziej kierowały starania obu braci w stronę ruchomych obrazków. Po przejściu ojca na emeryturę (1892) Auguste i Louis zaczęli przeszli od teorii do czynów – opatentowali kilka znaczących innowacji, na przykład perforowaną taśmę filmową, a w końcu także całe urządzenie rejestrujące ruchomy obraz : kinematograf.

Należy nadmienić, że nie byli odkrywcami przyrządu o takiej koncepcji – pierwsze niedoskonałe próby zarejestrowania ruchomego obrazu odbyły się już w 1888 roku, w 1892 roku Léon Bouly opatentował swój własny „kinematograf”, jednak zwolnił nazwę, gdy popadł w finansowe tarapaty. Bracia Lumière skrzętnie skorzystali z okazji i przedstawili własne, znacznie ulepszone urządzenie. Kinematograf był w stanie nagrać a następnie wyemitować obraz, w dodatku był stosunkowo łatwo przenośny.

19 marca 1892 roku bracia nagrali pierwszy film – robotników wychodzących z fabryki Lumièra. W grudniu tego samego roku zorganizowali pierwszy publiczny pokaz, w trakcie którego wyświetlili dziesięć 50-sekundowych filmów. Zachęceni entuzjastycznymi reakcjami wyruszyli w trasę, która miała przedstawić nowy cud techniki całemu światu – kinematograf zachwycał i przerażał widzów na przykład w Bombaju, Nowym Jorku czy Buenos Aires. W trakcie sceny przedstawiającej lokomotywę nadjeżdżającą w kierunku kamery widzowie chowali się pod fotele i uciekali z sal projekcyjnych.

Bracia zdążyli otworzyć jeszcze dwie dróżki rozwoju – tzw. actualités były prekursorami filmów dokumentalnych, z kolei komiczne scenki zapoczątkowały rozwój pierwszych komedii slapstickowych.

Ku zaskoczeniu wszystkich Auguste i Louis ogłosili, że „kino to wynalazek bez przyszłości” i odmówili sprzedania kinematografu innych twórcom – między innymi Georgesowi Melisowi, którego poznaliśmy ostatnio. Bracia zamknęli definitywnie ten rozdział swej kariery i poświęcili się pracy nad fotografią kolorową, zwieńczonej sukcesem w 1907 roku, kiedy zaczęli produkować kolorowe zdjęcia na szklanych płytkach. Autochrome Lumière pozostała najważniejszą techniką kolorowej fotografii aż do lat 30tych, kiedy pojawił się film kolorowy.

autochrome_1917 Taj_Mahal_1921

Dzięki pomysłom Louisa i zdolnościom handlowym Auguste firma przez długie lata należała do francuskiej czołówki – pod marką Lumiére produkowana była nie tylko szeroka skala materiałów filmowych i fotograficznych, ale także inne urządzenia elektroniczne a nawet medyczne.

W 1948 roku zgasło światło Louisa, w sześć last później – Augusta. Ich „nieperspektywny” wynalazek do dzisiaj cieszy i bawi miliardy widzów na całym świecie.

Podaj dalej