Felieton 175 – Europa 2030

Jak co roku w okolicach Sylwestra w snach nawiedziła mnie wizja Europy za 20 lat. Oto kilka najważniejszych wydarzeń zanotowanych ze stron lokalnych gazet, niepokojąco przypominających niektóre wydarzenia ubiegłych 12 miesięcy.

* Kolejny etap współzawodnictwa Rio De Janeiro, Lizbony i Świebodzina o to, kto ma największego. Świebodzińscy parafianie dokończyli zbiórkę funduszy na budowę pierwszego Chrystusa widocznego z kosmosu.

* Afera wyborcza w Czeskim Cieszynie – jedno ze stronnictw odmówiło zapłacenia wyborcom za głosowanie. „To skandal” – mówi przewodniczący partii Cieszyńscy Kusiownicy, która właśnie finiszuje z dużą promocją p.t. „30 srebrników dla każdego”. Wyborcy, którzy nie otrzymali honorariów, będą dochodzili swoich praw w sądzie.

* Polskie Gimnazjum w Czeskim Cieszynie oznajmiło, że w tym roku do egzaminów wstępnych zgłosił się tylko jeden uczeń, dlatego pomimo obniżenia limitów istnieje ryzyko, że nie uda się utrzymać wszystkich trzech klas pierwszych. Przedstawiciele mniejszości polskiej przedstawili plan kryzysowy – jego głównymi punktem jest taktyka zwana potocznie „trzymaniem kciuków” oraz wspieranie modlitwą.

* Nadal żyje tradycja zapoczątkowana przed 20 laty przez warszawskich Kapucynów, którzy w 2010 roku po raz pierwszy wkomponowali w bożonarodzeniową szopkę fragmenty prezydenckiego Tupolewa. Dzisiaj – razem z modelem krzyża pod pałacem prezydenckim – elementy te są już stałym symbolem polskiej szopki.

* Julian Assange puścił w świat kolejną dawkę tajnych informacji, która jest niestety niezbitym dowodem osłabionej formy portalu WikiLeaks. Dowiadujemy się między innymi, że w styczniu burmistrz Ligotki Kameralnej mrugał figlarnie do swojej sekretarki i że to prezes PZKO jest odpowiedzialny za podjadanie kołaczy przed ostatnim walnym zebraniem.

* Wojska Korei Północnej ponownie rozpoczęły bombardowanie ludności cywilnej swojego południowego sąsiada. ONZ udziela rodzinom ofiar pomocy rozdając im kopie oficjalnego listu stanowczo odrzucającego taką agresję.

* Greenpeace krytykuje firmę BP za opóźnianie corocznego wycieku z platform wiertniczych. Obniżenie poziomu toksyn może doprowadzić do wyginięcia gatunków, które przystosowały się do życia w roztworze wodno-ropnym.

* Tragedia w karwińskiej kopalni. Po tąpnięciu na głębokości 700 metrów zostało uwięzionych 33 złodziei metalu i wyposażenia kopalnianego. Właśnie rusza trzecia akcja ratunkowa po tym, co dwie spuszczone sondy w niewyjaśnionych okolicznościach zgubiły się z lin i nie wróciły na powierzchnię.

*  W związku z czwartym rokiem nieustającej aktywności wulkanu Eylättanjanimä meteorolodzy przewidują kolejne ochłodzenia klimatu. Jednocześnie doszło do znaczącego obniżenia cen transportu psim zaprzęgiem na trasie Hamburg-Nowy Jork.

Więcej!

Podaj dalej